Giya Mücevherat
 
     
PIRLANTA HAKKINDA


Pırlanta Hakkında

Bir pırlantanın değeri, ne denli nadir bulunduğuna, fiyatı'da dört özelliğe bağlıdır. Çıplak göz ile bakıldığında aynı görünsede, hiçbir pırlanta bir diğerinin aynı değildir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatının neden farklı olduğu 4C özelliğine ve bunların bileşimine bağlıdır.

Aşağıda bulacağınız 4C bilgileri pırlantanın neye göre sınıflandırıldığını ve fiyatlandırıldığı konusunda sizlere kısa bir ön bilgi verecektir.

 

 

PIRLANTA  4C ( RENK , BERRAKLIK , KESİM , KARAT ) NEDİR ?

Kaliteli bir pırlanta seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 4 ana özellik vardır. 4C olarak adlandırılan bu özellikler renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığıdır.

 

Renk

Renk özelliği bir pırlantanın sarılığına göre ölçülür. En kıymetli pırlanta renksiz olanıdır. Nadir bulunur ve çok pahalıdır. Ancak renksiz pırlantaya rastlamak neredeyse imkansız gibidir. 

Berraklık

Bir pırlantanın berraklığı '' Doğanın parmak izleri '' olarak adlandırılan izlere bakılarak belirlenir.  Çok çok küçük olan pırlantanın izleri, ancak çok kuvvetli mercekler altında göz ile görülebilir. Aşağıdaki şemada görüldüğü gibi pırlantanın içindeki  izlerine göre berraklığı sınıflandırılır. Kesim

Pırlanta'nın özellikleri arasında en önemli olanıdır. Pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı kesimin kalitesine bağlıdır. Bu neden ile kesim ne denli iyi ise pırlatanın parlaklığı ve ışıltısıda o denli artar. Pırlanta'daki diğer kesimlerden bi kaçına verilen adlar ise oval , markiz, damla, kalp, dikdörtgen'dir.


Karat

Pırlantanın ağırlığı ve ölçüsüne verilen addır. Bir pırlantanın değerini saptayan en belirgin faktör ölçüsüdür, ancak birbirinin aynı ölçülerde iki pırlantanın fiyatları  kesim, renk ve berraklığındaki farklardan dolayı değişebilir.

 

 


Giya Kuyumculuk ve Mücevherat ® - Pırlanta, Altın, Yüzük, Alyans, Takı
By Enerji Dizayn ®