Giya Mücevherat
 
     
PIRLANTA HAKKINDA


Pırlanta Hakkında

Bir pırlantanın değeri, ne denli nadir bulunduğuna, fiyatı da dört özelliğe bağlıdır. Normal göz ile bakıldığında aynı görünse de hiçbir pırlanta bir diğerinin aynı değildir. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlantanın fiyatının neden farklı olduğu 4C özelliğine ve bunların bileşimine bağlıdır. Aşağıda bulacağınız 4C bilgileri pırlantanın neye göre sınıflandırıldığı ve fiyatlandırıldığı konusunda sizlere kısa bir ön bilgi verecektir.

PIRLANTA 4C (RENK, BERRAKLIK, KESİM, KARAT) NEDİR?

Kaliteli bir pırlanta seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 4 ana özellik vardır. 4C olarak adlandırılan bu özellikler renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığıdır.

 

Renk

Renk özelliği bir pırlantanın sarılığına göre ölçülür.En kıymetli pırlanta renksiz olanıdır. Nadir bulunur ve çok pahalıdır. Ancak renksiz pırlantaya rastlamak neredeyse imkânsız gibidir.

  pırlanta renk sıralaması


Berraklık

Bir pırlantanın berraklığı 'Doğanın parmak izleri' olarak adlandırılan izlere bakılarak belirlenir.  Çok çok küçük olan pırlantanın izleri, ancak çok kuvvetli mercekler altında göz ile görülebilir. Aşağıdaki şemada görüldüğü gibi pırlantanın içindeki izlerine göre berraklığı sınıflandırılır.  

pırlanta berraklık

Kesim

Pırlantanın özellikleri arasında en önemli olanıdır. Pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı kesimin kalitesine bağlıdır. Bu neden ile kesim ne denli iyi ise pırlatanın parlaklığı ve ışıltısı da o denli artar. Pırlantadaki diğer kesimlerden birkaçına verilen adlar ise yuvarlak, zümrüt oval, markiz, damla, kalp, dikdörtgendir.   pırlanta seçmeden bu 5 şeyi öğrenin!


Karat

Pırlantanın ağırlığı ve ölçüsüne verilen addır. Bir pırlantanın değerini saptayan en belirgin faktör ölçüsüdür, ancak birbirinin aynı ölçülerde iki pırlantanın fiyatları kesim, renk ve berraklığındaki farklardan dolayı değişebilir.

Pirlanta Secerken 5


Giya Kuyumculuk ve Mücevherat ® - Pırlanta, Altın, Yüzük, Alyans, Takı
By Enerji Dizayn ®